FE (A) - Kontrol Pilotu Kursu

Kursun Amacı

Pilot lisansına ilk başvuracakların yetenek testleri, lisanslarının yetkinlik süresini temdit ettirmek Üzere başvuranların yeterlilik kontrolleri veya yetkinlik değerlendirmelerini icra etmek üzere en az yetkilendirilecekleri lisans, yetki veya sertifikaya muadil lisans, yetkiye veya sertifikaya ve bunlar için eğitim verme imtiyazlarına sahip olan, SHT-FCL Alt Bölüm K gereksinimlerini karşılayan öğretmen pilotların ilk kez kontrol pilotu olarak yetkilendirilmesi için kontrol pilotluğu kursu ile yetkisi temdit edilecek ve yenilenecekler için tazelemesi kursu vermektir.

Kursa Katılım Şartları

Kontrol pilotu yetkisi almak isteyen aday:

(a) Kontrol pilotu adayı, kontrol pilotluğu yapmaya görevlendirildiği lisans ya da yetkilere eşdeğer lisans ya da yetkilere ve bu lisans ya da yetkilere ait öğretmenlik imtiyazına sahip olmalıdır.

(b) Kontrol pilotu adayı, hava aracı üzerinde icra edildiği durumlarda, söz konusu hava aracında sorumlu pilot (PIC) olarak uçabilme yeterliliğine sahip olmalıdır.

(c) Kontrol pilotluğu için başvuran aday son üç yıl içerisinde SHT-FCL’e göre tanzim edilmiş lisanslarından, yetkilerinden veya sertifikalarından herhangi birinin askıya alınması, sınırlandırılması veya iptali de dâhil olmak üzere, Genel Müdürlük mevzuatı, EASA Temel Regülasyonu ve Uygulama Kurallarına riayet edilmemesinden dolayı hiçbir yaptırıma tabi tutulmamış olmalıdır.

(d) Kontrol pilotluğu imtiyazlarına ilişkin bilgiye, geçmişe ve uygun tecrübeye sahip olmalıdır.

UÇUŞ KONTROL PİLOTU

(1) Kontrol pilotunun, pilot olarak uçakta veya TMG'de tek pilotlu yüksek performanslı kompleks uçaklar hariç, PPL(A) ve tek pilotlu sınıf ve tip yetkisi ile ilgili yetenek testleri için en az 250 saatlik uçuş eğitimi de dahil olmak üzere en az 1000 saatlik uçuş süresini tamamlamış olması gerekmektedir.

(2) Kontrol pilotunun, pilot olarak uçakta veya TMG'de tek pilotlu yüksek performanslı kompleks uçaklar hariç, CPL(A) ve tek pilotlu sınıf ve tip yetkisi ile ilgili yetenek testleri için en az 250 saatlik uçuş eğitimi de dahil olmak üzere en az 2000 saatlik uçuş süresini tamamlamış olması gerekmektedir.

(3) Kontrol pilotunun, uçak veya TMG'de LAPL(A) yetenek testi ve yeterlilik kontrolü için en az 100 saat uçuş eğitimi de dahil olmak üzere 500 saat tamamlamış olması gerekmektedir.

(4) Kontrol pilotunun, kontrol pilotu öğretmeni (EIR) yetki temdidi ve yenilenmesi amacıyla kontrol uçuşu yapabilmesi için uçaklarda pilot olarak en az 1.500 uçuş saatini tamamlamış olması ve Part-FCL.1010.IRE(a)(2)’deki şartlara uygun olarak karşılaması gerekir.

(5) Kontrol pilotunun, pilot olarak uçakta veya TMG'de tek pilotlu yüksek performanslı kompleks uçaklar hariç, PPL(A) ve tek pilotlu sınıf ve tip yetkisi ile ilgili yetenek testleri için en az 250 saatlik uçuş eğitimi de dahil olmak üzere en az 1000 saatlik uçuş süresini tamamlamış olması gerekmektedir.

(6) Kontrol pilotunun, pilot olarak uçakta veya TMG'de tek pilotlu yüksek performanslı kompleks uçaklar hariç, CPL(A) ve tek pilotlu sınıf ve tip yetkisi ile ilgili yetenek testleri için en az 250 saatlik uçuş eğitimi de dahil olmak üzere en az 2000 saatlik uçuş süresini tamamlamış olması gerekmektedir.

(7) Kontrol pilotunun, uçak veya TMG'de LAPL(A) yetenek testi ve yeterlilik kontrolü için en az 100 saat uçuş eğitimi de dahil olmak üzere 500 saat tamamlamış olması gerekmektedir.

(8) Kontrol pilotunun, kontrol pilotu öğretmeni (EIR) yetki temdidi ve yenilenmesi amacıyla kontrol uçuşu yapabilmesi için uçaklarda pilot olarak en az 1.500 uçuş saatini tamamlamış olması ve Part-FCL.1010.IRE(a)(2)’deki şartlara uygun olarak karşılaması gerekir.

ALETLİ UÇUŞ YETKİSİ KONTROL PİLOTU

(1) Pilot olarak uçakta 2.000 uçuş saatini tamamlamış olmak

(2) 250 saati uçuş öğretmeni olmak üzere toplam 450 saat IFR uçuş saatini tamamlamış olması gerekir.

UÇUŞ ÖĞRETMENLİĞİ KONTROL PİLOTU

(1) İlgili öğretmenlik sertifikasına sahip olması,

(2) Uçak veya TMG'lerde pilot olarak 2.000 uçuş saatini tamamlamış olması,

(3) En az 100 saat uçuş öğretmeni olarak uçuş eğitimi vermiş olması gerekir.

UÇUŞ EĞİTİMİ MÜFREDATI

CRI(A) Tek Pilot-Tek Motor uçuş eğitim müfredatı şunları kapsamaktadır;

 • Uçağa intibak
 • Normal Usüller
 • Emercensi Usüller
 • Kalkış öncesi usüller
 • Kalkış ve ilk tırmanışk
 • Düz ve ufki uçuş
 • Staller
 • Yaklaşma ve iniş usülleri

CRI(A) Tek Pilot-Çok Motor uçuş eğitim müfredatı şunları kapsamaktadır;

 • Uçağa intibak
 • Normal Usüller
 • Emercensi Usüller
 • Kalkış öncesi usüller
 • Kalkış ve ilk tırmanış
 • Düz ve ufki uçuş
 • Asimetrik takat ile uçuş
 • Feder Feder olmama
 • Genel Hareketler
 • Yaklaşma ve iniş usülleri
 • Asimetrik takat ile yaklaşma ve iniş usülleri
UÇUŞ EĞİTİMİ TEORİK EĞİTİM
TEK PİLOT TEK MOTOR (CRI) 55:00 04:00
TEK PİLOT ÇOK MOTOR (CRI) 55:00 06:00